- Weather
- United States of America
- Illinois
- Carthage
Current Weather Carthage
Current weather for the city of Carthage. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
Flood Warning
Valid to 2. 5. (22:00)
13°C
feels like 12°C
| wind | 8 mph |
|---|---|
| wind gusts | 25 mph |
| pressure | 1015 hPa |
| humidity | 64 % |
| cloud cover | 87 % |
| dew point | 7°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 30. 4.
| MAX: | 30°C |
| MIN: | 2°C |
| Average: | 14°C |
