- Weather
- Republic of Iraq
- Dhi Qar
- Rawḑān
Rawḑān: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Rawḑān, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
17. 5.
22°C
33°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 33°C |
|
Morning
28°C
|
Afternoon
33°C
|
Evening
29°C
|
||
|
wind
gusts
|
39
70
|
60
93
|
39
89
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
45°C
|
28°C
|
Next Week
Tomorrow
18. 5.
22°C
41°C
| Min Temperature: | 22°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
31°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
53
96
|
73
134
|
40
120
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1001 hPa
|
1002 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
49°C
|
33°C
|
Tuesday
19. 5.
25°C
37°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
36°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
73
|
76
112
|
49
105
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1002 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
46°C
|
30°C
|
Wednesday
20. 5.
24°C
35°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
33
58
|
38
55
|
21
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
46°C
|
29°C
|
Thursday
21. 5.
26°C
38°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 38°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
81
|
60
98
|
56
100
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1003 hPa
|
1002 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
47°C
|
30°C
|
Friday
22. 5.
23°C
36°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 36°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
32°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
39
|
38
49
|
36
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
47°C
|
31°C
|
Next Weekend
Saturday
23. 5.
25°C
39°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
40
|
33
45
|
23
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
44°C
|
49°C
|
33°C
|
Sunday
24. 5.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
26
41
|
48
62
|
45
78
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
55°C
|
32°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
30°C
41°C
| Min Temperature: | 30°C |
| Max Temperature: | 41°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
41°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
49
|
56
72
|
49
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1004 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
52°C
|
31°C
|
Tuesday
26. 5.
29°C
40°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
40°C
|
Evening
34°C
|
||
|
wind
gusts
|
44
56
|
36
50
|
46
75
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
54°C
|
32°C
|
Wednesday
27. 5.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
35
52
|
36
46
|
48
97
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
56°C
|
33°C
|
Thursday
28. 5.
31°C
43°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
56
|
38
50
|
23
56
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
56°C
|
33°C
|
Friday
29. 5.
32°C
45°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
50
|
32
53
|
29
55
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
58°C
|
34°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
32°C
46°C
| Min Temperature: | 32°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
23
46
|
26
49
|
25
51
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1002 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
51°C
|
59°C
|
35°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 12.
precipitation
21 %
21°/11°
2. 12.
precipitation
9 %
21°/10°
3. 12.
precipitation
12 %
21°/10°
4. 12.
precipitation
7 %
20°/9°
5. 12.
precipitation
17 %
21°/10°
6. 12.
precipitation
12 %
21°/9°
7. 12.
precipitation
9 %
20°/9°
8. 12.
precipitation
14 %
21°/9°
9. 12.
precipitation
9 %
21°/9°
10. 12.
precipitation
12 %
20°/9°
11. 12.
precipitation
17 %
20°/9°
12. 12.
precipitation
12 %
20°/9°
13. 12.
precipitation
14 %
20°/9°
14. 12.
precipitation
12 %
20°/9°
15. 12.
precipitation
4 %
19°/9°
16. 12.
precipitation
19 %
19°/9°
17. 12.
precipitation
21 %
19°/8°
18. 12.
precipitation
4 %
19°/8°
19. 12.
precipitation
14 %
19°/8°
20. 12.
precipitation
9 %
19°/8°
21. 12.
precipitation
9 %
19°/8°
22. 12.
precipitation
4 %
19°/8°
23. 12.
precipitation
19 %
19°/8°
24. 12.
precipitation
17 %
19°/9°
25. 12.
precipitation
12 %
19°/8°
26. 12.
precipitation
4 %
19°/8°
27. 12.
precipitation
9 %
19°/8°
28. 12.
precipitation
0 %
19°/8°
29. 12.
precipitation
4 %
19°/7°
30. 12.
precipitation
7 %
19°/8°
31. 12.
precipitation
7 %
19°/8°
What it means
precipitation
12 %
