- Weather
- Republic of Iraq
- Maysan
- ‘Ākūlah
‘Ākūlah: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of ‘Ākūlah, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
20. 5.
23°C
34°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 34°C |
|
Morning
29°C
|
Afternoon
34°C
|
Evening
30°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
92
|
64
97
|
30
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
41°C
|
44°C
|
28°C
|
Tomorrow
21. 5.
24°C
40°C
| Min Temperature: | 24°C |
| Max Temperature: | 40°C |
|
Morning
32°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
40
73
|
51
86
|
79
129
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
50°C
|
32°C
|
Friday
22. 5.
23°C
35°C
| Min Temperature: | 23°C |
| Max Temperature: | 35°C |
|
Morning
30°C
|
Afternoon
35°C
|
Evening
31°C
|
||
|
wind
gusts
|
57
90
|
63
93
|
43
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
42°C
|
45°C
|
29°C
|
This Weekend
Saturday
23. 5.
25°C
37°C
| Min Temperature: | 25°C |
| Max Temperature: | 37°C |
|
Morning
33°C
|
Afternoon
37°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
56
92
|
68
96
|
43
84
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
43°C
|
46°C
|
30°C
|
Sunday
24. 5.
26°C
43°C
| Min Temperature: | 26°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
36°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
27
60
|
43
74
|
40
95
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
48°C
|
53°C
|
35°C
|
Next Week
Monday
25. 5.
29°C
39°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
35°C
|
Afternoon
38°C
|
Evening
33°C
|
||
|
wind
gusts
|
59
90
|
62
89
|
46
87
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1007 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
45°C
|
48°C
|
31°C
|
Tuesday
26. 5.
27°C
39°C
| Min Temperature: | 27°C |
| Max Temperature: | 39°C |
|
Morning
34°C
|
Afternoon
39°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
72
|
40
68
|
39
65
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
50°C
|
36°C
|
Wednesday
27. 5.
29°C
42°C
| Min Temperature: | 29°C |
| Max Temperature: | 42°C |
|
Morning
37°C
|
Afternoon
42°C
|
Evening
35°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
38
|
33
51
|
31
58
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1006 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
47°C
|
54°C
|
33°C
|
Thursday
28. 5.
31°C
44°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 44°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
44°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
42
|
49
62
|
49
93
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1005 hPa
|
1007 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
55°C
|
34°C
|
Friday
29. 5.
31°C
43°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 43°C |
|
Morning
38°C
|
Afternoon
43°C
|
Evening
36°C
|
||
|
wind
gusts
|
60
84
|
73
81
|
64
109
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1008 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
46°C
|
53°C
|
34°C
|
Next Weekend
Saturday
30. 5.
31°C
45°C
| Min Temperature: | 31°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
39°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
37°C
|
||
|
wind
gusts
|
42
59
|
61
78
|
65
104
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1007 hPa
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
56°C
|
35°C
|
Sunday
31. 5.
33°C
47°C
| Min Temperature: | 33°C |
| Max Temperature: | 47°C |
|
Morning
41°C
|
Afternoon
47°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
70
|
60
73
|
55
99
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1003 hPa
|
1004 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
57°C
|
36°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
33°C
45°C
| Min Temperature: | 33°C |
| Max Temperature: | 45°C |
|
Morning
40°C
|
Afternoon
45°C
|
Evening
38°C
|
||
|
wind
gusts
|
50
70
|
67
78
|
50
90
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1006 hPa
|
1003 hPa
|
1005 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
49°C
|
56°C
|
35°C
|
Tuesday
2. 6.
33°C
46°C
| Min Temperature: | 33°C |
| Max Temperature: | 46°C |
|
Morning
41°C
|
Afternoon
46°C
|
Evening
39°C
|
||
|
wind
gusts
|
51
72
|
74
80
|
64
108
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1003 hPa
|
1003 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
50°C
|
56°C
|
36°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 0.
2. 0.
3. 0.
4. 0.
5. 0.
6. 0.
7. 0.
8. 0.
9. 0.
10. 0.
11. 0.
12. 0.
13. 0.
14. 0.
15. 0.
16. 0.
17. 0.
18. 0.
19. 0.
20. 0.
21. 0.
22. 0.
23. 0.
24. 0.
25. 0.
26. 0.
27. 0.
28. 0.
29. 0.
30. 0.
31. 0.
What it means
precipitation
12 %
