- Weather
- United States of America
- Illinois
- Mount Carmel
Current Weather Mount Carmel
Current weather for the city of Mount Carmel. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
Tornado watch
Valid to 28. 4. (05:00)
Flood Warning
Valid from 28. 4. (17:40) to 6. 5. (07:00)
17°C
feels like 17°C
| wind | 11 mph |
|---|---|
| wind gusts | 20 mph |
| pressure | 1009 hPa |
| humidity | 95 % |
| cloud cover | 58 % |
| dew point | 16°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 28. 4.
| MAX: | 30°C |
| MIN: | 2°C |
| Average: | 16°C |
