- Weather
- Greece
- West Greece
- Lake Trichonida
Current Weather Lake Trichonida
Current weather for the city of Lake Trichonida. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
Severe Thunderstorms
Valid from 16. 5. (13:00) to 16. 5. (21:00)
Flood
Valid from 16. 5. (13:00) to 16. 5. (21:00)
25°C
feels like 26°C
| wind | 9 mph |
|---|---|
| wind gusts | 21 mph |
| pressure | 1010 hPa |
| humidity | 55 % |
| cloud cover | 46 % |
| dew point | 13°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 15. 5.
| MAX: | 34°C |
| MIN: | 14°C |
| Average: | 20°C |
