- Weather
- Islamic Republic of Afghanistan
- Samangan
- Kōh-e Ōrtah Kōtal
Current Weather Kōh-e Ōrtah Kōtal
Current weather for the city of Kōh-e Ōrtah Kōtal. Data consider local conditions and orography. You can view current data for the whole country and Europe on the current weather page.
27°C
feels like 29°C
| wind | 6 mph |
|---|---|
| wind gusts | 15 mph |
| pressure | 1006 hPa |
| humidity | 13 % |
| cloud cover | 75 % |
| dew point | -4°C |
Sun and Moon
Weather Extremes for 30. 5.
| MAX: | 33°C |
| MIN: | 4°C |
| Average: | 18°C |
