- Weather
- Russia
- Belgorod Oblast
- Sumarokov
Sumarokov: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Sumarokov, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
Today
27. 5.
9°C
17°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
13°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
46
68
|
49
89
|
45
96
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1005 hPa
|
1001 hPa
|
1000 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
17°C
|
12°C
|
Tomorrow
28. 5.
7°C
14°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
49
89
|
49
89
|
35
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1004 hPa
|
1005 hPa
|
1006 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
14°C
|
9°C
|
Friday
29. 5.
6°C
11°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 11°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
10°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
72
|
38
73
|
26
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1009 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
12°C
|
11°C
|
8°C
|
This Weekend
Saturday
30. 5.
4°C
12°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
49
|
23
47
|
14
50
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1009 hPa
|
1008 hPa
|
1008 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
13°C
|
9°C
|
Sunday
31. 5.
5°C
16°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
12°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
39
|
26
39
|
18
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
14°C
|
17°C
|
12°C
|
Next Week
Monday
1. 6.
7°C
18°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 18°C |
|
Morning
14°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
34
|
26
38
|
21
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1013 hPa
|
1012 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
19°C
|
14°C
|
Tuesday
2. 6.
10°C
21°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
51
|
27
54
|
16
49
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
1012 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
21°C
|
16°C
|
Wednesday
3. 6.
12°C
20°C
| Min Temperature: | 12°C |
| Max Temperature: | 20°C |
|
Morning
16°C
|
Afternoon
20°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
48
|
13
46
|
6
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
17°C
|
21°C
|
14°C
|
Thursday
4. 6.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
19°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
45
|
8
48
|
8
45
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
23°C
|
15°C
|
Friday
5. 6.
14°C
21°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
63
|
12
57
|
8
53
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
23°C
|
14°C
|
Next Weekend
Saturday
6. 6.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
14
53
|
15
53
|
6
41
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
23°C
|
15°C
|
Sunday
7. 6.
13°C
21°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 21°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
21°C
|
Evening
16°C
|
||
|
wind
gusts
|
11
51
|
13
52
|
14
54
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
19°C
|
22°C
|
15°C
|
Next Week
Monday
8. 6.
13°C
22°C
| Min Temperature: | 13°C |
| Max Temperature: | 22°C |
|
Morning
18°C
|
Afternoon
22°C
|
Evening
17°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
49
|
10
47
|
2
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
20°C
|
23°C
|
15°C
|
Tuesday
9. 6.
14°C
23°C
| Min Temperature: | 14°C |
| Max Temperature: | 23°C |
|
Morning
20°C
|
Afternoon
23°C
|
Evening
18°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
50
|
10
46
|
5
38
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1013 hPa
|
1014 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
21°C
|
24°C
|
16°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 5.
9°/0°
2. 5.
12°/-2°
3. 5.
16°/1°
4. 5.
23°/5°
5. 5.
26°/9°
6. 5.
28°/13°
7. 5.
28°/14°
8. 5.
27°/14°
9. 5.
24°/13°
10. 5.
25°/12°
11. 5.
23°/13°
12. 5.
20°/12°
13. 5.
23°/9°
14. 5.
19°/13°
15. 5.
20°/10°
16. 5.
21°/8°
17. 5.
26°/12°
18. 5.
30°/13°
19. 5.
29°/15°
20. 5.
30°/17°
21. 5.
31°/14°
22. 5.
30°/17°
23. 5.
26°/15°
24. 5.
24°/14°
25. 5.
22°/12°
26. 5.
16°/9°
27. 5.
17°/9°
28. 5.
14°/7°
29. 5.
11°/6°
30. 5.
12°/4°
31. 5.
16°/5°
What it means
precipitation
12 %
