Lenox: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Lenox, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Weekend
Today
4. 4.
5°C
16°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
84
|
27
80
|
43
108
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1025 hPa
|
1023 hPa
|
1024 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
18°C
|
9°C
|
Tomorrow
5. 4.
2°C
13°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
9°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
7°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
85
|
29
96
|
39
107
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1010 hPa
|
1007 hPa
|
1010 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
9°C
|
12°C
|
6°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
-1°C
7°C
| Min Temperature: | -1°C |
| Max Temperature: | 7°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
6°C
|
Evening
5°C
|
||
|
wind
gusts
|
47
110
|
42
99
|
15
74
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1016 hPa
|
1015 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
8°C
|
5°C
|
Tuesday
7. 4.
-5°C
3°C
| Min Temperature: | -5°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
2°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
-2°C
|
||
|
wind
gusts
|
38
122
|
60
130
|
44
117
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1018 hPa
|
1022 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
5°C
|
-3°C
|
Wednesday
8. 4.
-6°C
8°C
| Min Temperature: | -6°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
-1°C
|
Afternoon
7°C
|
Evening
4°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
31
|
24
67
|
25
72
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1038 hPa
|
1035 hPa
|
1035 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
10°C
|
3°C
|
Thursday
9. 4.
0°C
14°C
| Min Temperature: | 0°C |
| Max Temperature: | 14°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
13°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
32
98
|
45
105
|
40
103
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1035 hPa
|
1030 hPa
|
1029 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
14°C
|
9°C
|
Friday
10. 4.
3°C
12°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
5°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
21
59
|
11
32
|
8
40
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1032 hPa
|
1031 hPa
|
1030 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
9°C
|
9°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
3°C
12°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
10
50
|
19
57
|
17
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1032 hPa
|
1029 hPa
|
1028 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
14°C
|
7°C
|
Sunday
12. 4.
5°C
16°C
| Min Temperature: | 5°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
13°C
|
||
|
wind
gusts
|
22
70
|
31
66
|
20
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1022 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
18°C
|
11°C
|
Next Week
Monday
13. 4.
10°C
17°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
13
60
|
19
56
|
7
61
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1019 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
19°C
|
10°C
|
Tuesday
14. 4.
8°C
15°C
| Min Temperature: | 8°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
49
|
17
56
|
13
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
8°C
|
16°C
|
10°C
|
Wednesday
15. 4.
10°C
16°C
| Min Temperature: | 10°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
11°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
14°C
|
||
|
wind
gusts
|
17
63
|
24
70
|
16
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1014 hPa
|
1011 hPa
|
1009 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
11°C
|
17°C
|
13°C
|
Thursday
16. 4.
9°C
15°C
| Min Temperature: | 9°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
10°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
18
82
|
26
86
|
12
73
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1011 hPa
|
1010 hPa
|
1011 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
10°C
|
16°C
|
8°C
|
Friday
17. 4.
6°C
12°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
24
68
|
26
77
|
11
68
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1015 hPa
|
1014 hPa
|
1015 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
14°C
|
7°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 4.
62°/43°
2. 4.
43°/34°
3. 4.
61°/35°
4. 4.
16°/5°
5. 4.
13°/2°
6. 4.
7°/-1°
7. 4.
3°/-5°
8. 4.
8°/-6°
9. 4.
14°/0°
10. 4.
12°/3°
11. 4.
12°/3°
12. 4.
16°/5°
13. 4.
17°/10°
14. 4.
15°/8°
15. 4.
16°/10°
16. 4.
15°/9°
17. 4.
12°/6°
18. 4.
13°/5°
19. 4.
10°/4°
20. 4.
9°/4°
21. 4.
12°/5°
22. 4.
13°/4°
23. 4.
14°/5°
24. 4.
10°/5°
25. 4.
10°/5°
26. 4.
12°/4°
27. 4.
13°/3°
28. 4.
14°/4°
29. 4.
15°/5°
30. 4.
16°/6°
What it means
precipitation
12 %
