Amden: Long-term weather forecast for 14 days
The long-term weather forecast is updated 4 times a day. For the city of Amden, you can also view hourly weather forecast or 30-day monthly weather forecast.
Min °CMax °C
This Week
Today
30. 3.
-2°C
2°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 2°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
3°C
|
Evening
2°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
149
|
9
152
|
4
108
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1020 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
0°C
|
3°C
|
2°C
|
Tomorrow
31. 3.
-2°C
0°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 0°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
1°C
|
Evening
0°C
|
||
|
wind
gusts
|
15
81
|
14
57
|
4
57
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1026 hPa
|
1026 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
2°C
|
0°C
|
Wednesday
1. 4.
-4°C
1°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 1°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
-1°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
49
|
16
77
|
9
85
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1021 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
0°C
|
2°C
|
-1°C
|
Thursday
2. 4.
-9°C
3°C
| Min Temperature: | -9°C |
| Max Temperature: | 3°C |
|
Morning
-4°C
|
Afternoon
2°C
|
Evening
1°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
26
|
1
27
|
0
25
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
-4°C
|
3°C
|
1°C
|
Friday
3. 4.
-4°C
5°C
| Min Temperature: | -4°C |
| Max Temperature: | 5°C |
|
Morning
0°C
|
Afternoon
5°C
|
Evening
3°C
|
||
|
wind
gusts
|
0
15
|
4
18
|
6
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
1°C
|
5°C
|
2°C
|
This Weekend
Saturday
4. 4.
-2°C
8°C
| Min Temperature: | -2°C |
| Max Temperature: | 8°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
9°C
|
Evening
6°C
|
||
|
wind
gusts
|
8
43
|
9
29
|
14
27
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
2°C
|
7°C
|
5°C
|
Sunday
5. 4.
2°C
12°C
| Min Temperature: | 2°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
16
31
|
17
38
|
14
44
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
12°C
|
10°C
|
Next Week
Monday
6. 4.
3°C
12°C
| Min Temperature: | 3°C |
| Max Temperature: | 12°C |
|
Morning
3°C
|
Afternoon
12°C
|
Evening
8°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
13
|
11
21
|
16
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1026 hPa
|
1023 hPa
|
1023 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
3°C
|
14°C
|
7°C
|
Tuesday
7. 4.
4°C
16°C
| Min Temperature: | 4°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
4°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
25
29
|
14
32
|
17
33
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1024 hPa
|
1020 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
4°C
|
17°C
|
8°C
|
Wednesday
8. 4.
6°C
15°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 15°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
15°C
|
Evening
9°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
31
|
5
21
|
4
14
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1022 hPa
|
1019 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
5°C
|
16°C
|
7°C
|
Thursday
9. 4.
6°C
16°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
16°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
12
27
|
0
24
|
3
24
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1020 hPa
|
1018 hPa
|
1019 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
6°C
|
17°C
|
8°C
|
Friday
10. 4.
6°C
17°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 17°C |
|
Morning
7°C
|
Afternoon
18°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
9
20
|
5
20
|
0
21
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1023 hPa
|
1021 hPa
|
1020 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
20°C
|
10°C
|
Next Weekend
Saturday
11. 4.
7°C
16°C
| Min Temperature: | 7°C |
| Max Temperature: | 16°C |
|
Morning
8°C
|
Afternoon
17°C
|
Evening
11°C
|
||
|
wind
gusts
|
4
19
|
3
28
|
0
37
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1021 hPa
|
1018 hPa
|
1018 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
19°C
|
10°C
|
Sunday
12. 4.
6°C
13°C
| Min Temperature: | 6°C |
| Max Temperature: | 13°C |
|
Morning
6°C
|
Afternoon
14°C
|
Evening
10°C
|
||
|
wind
gusts
|
6
29
|
2
37
|
0
36
|
|
|---|---|---|---|---|
|
pressure
|
1019 hPa
|
1017 hPa
|
1016 hPa
|
|
|
temperature
ground: |
7°C
|
15°C
|
9°C
|
30-Day Monthly Weather Forecast
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
SUN
1. 3.
5°/-2°
2. 3.
6°/-2°
3. 3.
7°/-2°
4. 3.
7°/-2°
5. 3.
10°/-1°
6. 3.
10°/0°
7. 3.
9°/0°
8. 3.
8°/0°
9. 3.
8°/-1°
10. 3.
9°/-2°
11. 3.
6°/1°
12. 3.
5°/-3°
13. 3.
8°/-3°
14. 3.
6°/-5°
15. 3.
2°/-6°
16. 3.
3°/-5°
17. 3.
5°/-3°
18. 3.
6°/-4°
19. 3.
6°/-4°
20. 3.
6°/-4°
21. 3.
5°/-3°
22. 3.
4°/-4°
23. 3.
5°/-5°
24. 3.
7°/-4°
25. 3.
9°/-5°
26. 3.
-3°/-7°
27. 3.
1°/-9°
28. 3.
2°/-10°
29. 3.
0°/-10°
30. 3.
2°/-2°
31. 3.
0°/-2°
What it means
precipitation
12 %
